Agendă eveniment
Prezentare eveniment

Activitatea, desfășurată la Centrul de Perfecționare Complex Predeal „Ion Gh. Rosca”, a reunit studenți, cadre didactice și experți din proiect, de la patru universități: Academia de Studii Economice din București, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea
Babeș-Bolyai, Universitatea  “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și a avut ca principal scop facilitarea învățării și înțelegerii practicilor de afaceri prin intermediul experienței simulate.

Acest tip de competiție își propune să ofere participanților oportunitatea de a aplica cunoștințele teoretice într-un mediu simulat al unei întreprinderi, în care ei iau decizii de afaceri și gestionează operațiunile într-un context controlat și realist.

În cadrul competiției, cei 38 de studenți din anul 3, aflați în ciclul de licență, împărțiți în echipe formate din câte 2 persoane, au fost  implicați în simularea proceselor de afaceri, luând decizii strategice și gestionând operațiunile într-un mediu simulat specific unei întreprinderi reale.

Pe parcursul evenimentului, participanții au fost expuși la scenarii complexe și provocări realiste, având sarcina de a lua decizii critice în domenii precum marketing, vânzări, producție, resurse umane și finanțe. Într-un mediu competitiv și dinamic, fiecare echipă a trebuit să analizeze datele disponibile, să identifice oportunitățile și să dezvolte strategii eficiente pentru a-și gestiona afacerea virtuală.

Clasamentul obținut la finalul competiției a evidențiat abilitățile, strategiile și capacitatea echipelor de a gestiona situațiile dificile întâlnite în timpul simulării afacerii, în funcție de performanța lor în cadrul jocului. Această ierarhie poate fi utilă pentru a evalua modul în care fiecare echipă a abordat deciziile, a înțeles interacțiunile din cadrul unei organizații și a aplicat cunoștințele teoretice într-un mediu practic și competitiv.

• LOCUL I – echipa FABIZ alcătuită din studenții Marcu Elena Diana și Mihaiescu Daniel
  • LOCUL IIechipa CIG, alcătuită din studenții Dan Mario-Alexandru și Bratu Valentin-Daniel
  • LOCUL III echipa FABBV, alcătuită din studenții Apostol Andrei Daniel și Bican Șerban-Gabriel

Prin participarea activă la Competiția „Simularea proceselor decizionale în mediul de business, prin jocuri de întreprindere (business games)”, studenții au avut oportunitatea de a dezvolta un set complex de competențe esențiale pentru integrarea lor într-un mediu de afaceri caracterizat de dinamism și incertitudine. În cadrul acestei competiții, participanții au fost expuși la scenarii de afaceri complexe, simulând contexte reale, în care au fost implicați în procese decizionale critice.

Competențele dobândite în urma acestei experiențe includ abilități avansate de analiză și evaluare a informațiilor, precum și capacitatea de a gestiona riscuri și de a lua decizii fundamentate în condiții de incertitudine. De asemenea, participanții au dezvoltat abilități de comunicare și colaborare în cadrul echipelor, evidențiind importanța unei comunicări eficiente în procesul de luare a deciziilor într-un mediu afaceri interconectat. Prin participarea activă la această competiție, studenții și-au consolidat competențele practice și digitale, pregătindu-se să abordeze cu încredere provocările complexe ale mediului de afaceri actual și viitor.