Agenda evenimentului

Experiența de instruire online a contribuit la adaptarea procesului de învățare la noile tehnologii educaționale, având ca scop oferirea unei perspective practice și interactive asupra modului în care deciziile sunt luate în mediul de afaceri, folosind jocuri de întreprindere și simulări specifice pentru a ilustra provocările și procesele implicate în luarea deciziilor strategice.

În cadrul acestei inițiative educaționale au fost cooptați studenți, cadre didactice și experți din proiect de la patru universități: Academia de Studii Economice din București, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea Babeș-Bolyai, Universitatea  “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Instruirea s-a desfășurat online, folosind infrastructura IT modernizată in cadrul proiectelor FDI anterioare – pe domeniul 3.

Abordarea inovativă a procesului de învățare, facilitată de jocurile de afaceri, prezintă o oportunitate remarcabilă pentru participanții la Competiția Simularea proceselor decizionale în mediul de business, prin jocuri de întreprindere (business games) ce se va desfășura la Centrul de Perfecționare Complex Predeal „Ion Gh. Rosca”, în perioada 19-22 octombrie 2023, utilizarea jocului de întreprindere, în special a jocului Kalypso, oferind un cadru captivant și educativ, prin care participanții sunt expuși la scenarii realiste și complexe din lumea afacerilor.

Prin intermediul acestui proces de învățare inovator, participanții sunt implicați într-o experiență interactivă care încurajează dezvoltarea abilităților de luare a deciziilor într-un mediu simulat și dinamic. Jocul de afaceri nu numai că permite aplicarea cunoștințelor teoretice într-un context practic, ci și promovează dezvoltarea abilităților practice esențiale în luarea deciziilor strategice.

Utilizarea jocului de întreprindere – Kalypso în cadrul acestei competiții oferă o serie de beneficii și oportunități de dezvoltare pentru studenții participanți.

• Experiența practică a deciziilor manageriale oferită de acest joc reprezintă o platformă realistă pentru simularea și luarea deciziilor în multiple domenii ale unei afaceri, cum ar fi aprovizionarea, producția, marketingul, resursele umane și finanțele. Este un pas esențial în dezvoltarea abilităților practice de analiză și luare a deciziilor în mediul complex al afacerilor.
  • Participanții sunt expuși în cadrul acestui proces la complexitatea interacțiunilor și interdependențelor dintre departamentele și procesele dintr-o întreprindere, contribuind astfel la înțelegerea și evaluarea integrării deciziilor și a impactului acestora asupra întregii organizații.
  • Procesul de dezvoltare a abilităților de analiză și gândire strategică este facilitat de către jocul de afaceri Kalypso, întrucât participanții sunt expuși la provocările distinctive ale industriei nautice de agrement, fiind încurajați să analizeze, să elaboreze și să implementeze strategii într-un mediu competitiv. Această experiență contribuie la dezvoltarea capacităților lor analitice și a gândirii strategice.
  • Prin interacțiunea în echipe, participanții sunt expuși și încurajați să dezvolte abilități de colaborare și gestiune eficientă a timpului. Colaborarea la nivelul echipei joacă un rol esențial în obținerea performanței optime în contextul dinamicii jocului.
  • Prin joc, participanții au ocazia să ia decizii și să experimenteze rezultatele acestora
    într-un mediu protejat. Feedback-ul primit în timpul desfășurării jocului reprezintă un instrument important ce oferă posibilitatea de a învăța și de a îmbunătăți abordările și strategiile utilizate.

Atelierul de instruire aplicativă online a fost conceput strategic, pentru a oferi participanților o perspectivă practică asupra proceselor decizionale în afaceri prin intermediul jocului Kalypso, facilitând dezvoltarea abilităților esențiale pentru o integrare eficientă într-un mediu profesional caracterizat de inovație și în schimbare continuă.