În perioada 26 octombrie – 2 noiembrie 2023, o delegație din ASE a efectuat o vizită de studiu și colaborare în Bordeaux, Franța. Scopul principal al acestei deplasări a fost dezvoltarea de colaborări educaționale aplicative cu instituții educaționale și de cercetare (Université de Bordeaux, Centrul de cercetare Bordeaux Sciences Economiques – BSE), respectiv a unor companii din domeniul IT (ARKHE, 4SH).
Delegația formată din 11 persoane, cadre didactice și studenți a vizitat spațiile educaționale, laboratoarele și biblioteca din cadrul Facultății de Drept, Științe politice, Economie și Management Université de Bordeaux, o instituție recunoscută la nivel internațional pentru calitatea educației și a cercetării. Prin intermediul întâlnirilor și discuțiilor cu specialiști și cadre academice de la Université de Bordeaux, precum Marc-Alexandre SENEGAS –  Full Professor of Macroéconomie, Econométrie & Economie de l’intégration européenne, membru al Centrului de cercetare Bordeaux Sciences Economiques (BSE), coordonator al Programului de Master 2 IREF-ERDS: Economic Risks and Data Sciences și Cristina BADARAU – Maître de conférence – HDR, Directeur adjoint Magistère de Sciences Économique de Bordeaux, Membre du conseil du Département ECOr, Membre du conseil du Laboratoire BSE, Vice-présidente du comité directeur du réseau INFER (International Network for Economic Research), Responsable des publications du réseau INFER, delegația a explorat posibilități de colaborare în domeniul cercetării economice și al datelor, identificând conexiuni între programele lor academice și nevoile actuale ale pieței de muncă.

În cadrul vizitei la firma ARKHE – companie specializată în dezvoltarea jocurilor de simulare pentru managementul afacerilor, delegația ASE a avut oportunitatea de a explora inovațiile din domeniul educației economice și al tehnologiilor informaționale alături de Daniel BOITAUD – Professeur agrégé de gestion et créateur D’ARKHE și Christian PERUS – Directeur de la Société Arkhé International et Maître De Conférences Associé à L’université De Bordeaux. Aceste jocuri de simulare, adaptate cerințelor digitale actuale, oferă o experiență virtuală în domeniul managementului de afaceri, contribuind la evaluarea cunoștințelor multidisciplinare și la dezvoltarea abilităților necesare într-un mediu concurențial.
O altă experiență deosebită a fost vizita la firma 4SH France, un punct de reper în consultanța pentru editorii de software. Echipa ASE a interacționat cu domnul Xavier HANIN – directorul tehnic al firmei și cu specialiștii din cadrul echipei de dezvoltare a produselor software, pentru a înțelege cum soluțiile digitale pot eficientiza procesele de afaceri și pot gestiona datele în beneficiul companiilor.

În urma discuțiilor din timpul acestei vizite, s-au conturat posibile colaborări pentru dezvoltarea unui joc de afaceri inovator și pentru implementarea unor programe de internship și școli de vară în colaborare cu Université de Bordeaux și companiile IT din regiunea Bordeaux.
Aceste interacțiuni și schimburi de experiență se încadrează în obiectivele strategiei educaționale a ASE pentru perioada 2020-2030, care vizează pregătirea studenților pentru cerințele în continuă schimbare ale pieței muncii și promovarea gândirii inovatoare. Totodată, acesteinițiative evidențiază angajamentul ASE în promovarea experiențelor educaționale adaptate la cerințele actuale și viitoare ale pieței muncii, contribuind astfel la pregătirea studenților pentru succesul în mediul profesional contemporan.