Agendă eveniment

Evenimentul s-a desfășurat la Centrul de Pregătire Profesională al ASE – Covasna și reprezintă o inițiativă educațională inovativă și interactivă, dedicată dezvoltării abilităților practice ale studenților din cadrul Academiei de Studii Economice din București în domeniul Data Science.

Atelierul a fost remarcabil datorită modului în care a facilitat o legătură directă între teoria învățată și aplicațiile practice în domeniul analizei datelor. Prin studii de caz relevante și discuții interactive, studenții au învățat cum să aplice conceptele teoretice în situații practice în diferite domenii.

În cadrul acestui eveniment, studenții au fost expuși la un spectru amplu de subiecte care acoperă aspecte avansate ale analizei datelor și a competențelor digitale. De la explorarea complexității datelor prin diferite modele până la utilizarea tehnicilor de Machine Learning în diverse domenii, atelierul a furnizat o varietate extinsă de cunoștințe.

Sesiunile de lucru au reunit participanți cu expertiză în domeniul utilizării tehnicilor avansate de analiză a datelor (Prof. univ. dr. Cristina Boboc, Prof. univ. dr. Daniela Manea, Conf. univ. dr. Mihaela Covrig, Lect. univ. dr. Adrian Oțoiu, Lect. univ. dr. Mihai Mihaela) alături de studenți masteranzi și doctoranzi cu competențe în domeniul Data Science.

În cadrul atelierului au fost prezentate posibilități viitoare de dezvoltare, inclusiv utilizarea aplicațiilor de învățare de tip gaming pentru a face procesul educațional mai atractiv și interactiv. Activitățile desfășurate pe parcursul evenimentului, precum și resurse educaționale utilizate, au fost proiectate pentru a stimula implicarea activă a studenților în rezolvarea problemelor specifice și în aplicarea practică a cunoștințelor în diverse contexte din domeniul analizei datelor.

Un punct central al discuțiilor s-a concentrat pe competențele specifice în domeniul Științei Datelor, oferind studenților perspective asupra experienței Datathon 2023, precum și provocării planificate pentru Datathon 2024.

Covasna_atelier_instruire_2

Atelierul de instruire aplicativă Resurse educaționale interactive și inovative dedicate dezvoltării abilităților practice ale studenților în domeniul analizei datelor a constituit o oportunitate semnificativă pentru studenții masteranzi și doctoranzi de la Academia de Studii Economice de a-și perfecționa competențele în analiza datelor și de a se pregăti pentru provocările specifice din domeniul Data Science.

Această inițiativă contribuie la formarea viitoarelor generații de specialiști în acest domeniu în continuă expansiune, oferindu-le un cadru extins pentru dezvoltarea abilităților esențiale și adaptarea la cerințele complexe ale lumii digitale contemporane